0532 251 0614

2014 Travel Turkey İzmir Fuarı

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Fuarına konuk olan İzmir Sağlık Turizmi Derneği, İzmir’in Sağlık Turizmi Vizyonu ve Sektörel Beklentileri konusunda seminer düzenledi.

Moderatörlüğünü İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan Coşkun’un yaptığı seminere konuşmacı olarak Op.Dr. Özer Gürbüz, Doç.Dr. Gülay Vural, Prof. İge Pınar, Dr. Bülent Cinel, Dr. Ayşe Özlem Yılmaz, Veysel Kapukayakatıldı. Açılış konuşmasını yapan İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan Coşkun, sağlık serbest bölgelerinden ve termal yatırımlar ile ilgili yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Dr. Alpaslan Coşkun, İzmir'in Sağlık Turizmi geliştirilmesi için, hızlı bir şekilde eyleme geçilmesi gerektiğini, sektörün tüm paydaşlarını içine alacak şekilde bir yol haritasının, eylem planın çıkarılması gerektiğini, bunun da en hızlı bir şekilde Kümelenme hareketi ile oluşabileceğini, bunun için İZKA ile görüşmelere başlanıldığını, sektörün tüm paydaşları ile birlikte bir Çalıştay düzenleyeceklerini söyledi. Diğer illerde Sağlık Turizmi alanında hummalı bir çalışma başladığını dile getiren Dr. Alpaslan Coşkun, İstanbul'da açılması öngörülen Sağlık Serbest Bölgesinin mutlaka İzmir 'ede açılması gerektiğini, Sağlık turizmi için gelen misafirlerimizin, sağlık hizmetini aldıktan sonraki döneminde çeşitli turistik faaliyetlerini ( 3S Turizmi, kültür Turizmi, Din Turizmi, Termal Kür) değerlendirebileceği en iyi şehirlerden birinin İzmir olacağına değindi.

İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan Coşkun seminerde İzmir'in en önemli değerlerinden olan termal alanlarda yapılacak kitlesel termal kür turizminin, İzmir'in Sağlık Turizminde lokomotif rol alacağının öneminden bahsetti. Klasik bir seminer havasından çok tüm konukların aktif olarak katılım sağladığı program bir Çalıştay havasında olduğundan bahseden Dr. Alpaslan Coşkun, İzmir Sağlık Turizm Derneği olarak bu toplantıda amacımıza ulaştık dedi.

Konuşmacılar, Dünyada Sağlık Turizmi potansiyeli, yurt dışı Sağlık Turizm Şirketlerinin Türkiye'deki çalışmaları, İzmir'de Sağlık Turizmi ile uğraşan Özel sektörün faaliyetleri, çalışma prensipleri, Turistik alanlarda açılacak olan sağlık tesislerinin sorunları, Ekonomi bakanlığının Teşvikleri konuları masaya yatırıldı.

Seminere katılan TURSAB Genel sekreteri Çetin Gürcün, TURSAB Sağlık Turizmi Komitesi Başkanı Davut Günaydın , Sağlık Turizminde Tedavi edici sağlık kurumları ile Seyahat acentalarının iç içe çalışması gerektiğini, her birimin kendi profesyonel alanında hizmet götürmesi gerektiğini ve birlikte çalışma yaparak çıkarılacak olan yönetmeliklere dahil olmamız gerektiğinin öneminden bahsettiler.

İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan Coşkun , derneğimizin tüm üyelerinin, özellikle yönetim kurulu üyelerinin özveri ile vizyon olarak İzmir'e bir değer katma görevini üstlendiklerini, sektörün paydaşlarının bu konuda daha duyarlı ve derneğe sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.