0532 251 0614

Yönetmelik Çalıştayı

Sağlık bakanlığının 13 temmuz 2017'de çıkardığı yönetmelik Adana'da tartışıldı.

İzmir Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Bülent Cinel tarafından dikkatle öne çekilen konular; asistan firmaların yönetmeliklerde bulunmamasıdır. Sağlık turizmi Aracı kuruluş  Acente ve sağlık kuruluşlarıyla hatta yurtdışı sigorta şirketleri ile ortak anlaşmalar yapan üst kurum olmalıdır. Asistanlık ile ilgili kriterlerde burada çözümlenmelidir. Sağlık kuruluşu ve TURSAB a bağlı acentelerle anlaşma yapma zorunluluğu getirilmelidir. Sağlık kuruluşları direk yabancı hasta bakmamalıdır. Direk gelen hastaları da anlaştığı aracı kuruluş veya kuruluşlar üzerinden tedavi etme zorunluluğu getirilmelidir. Böylelikle simsarların ve çantacıların önünün kapanacağı belirtildi. Sağlık Turizmi yapan hastanelere ek 1 deki gibi fazla yük bindirilmemesine, sadece Sağlık Bakanlığı akredite ve refere etmesi yönünden sertifikasyon önemli olmasına değinildi. Tüm sağlık kuruluşları yabancı hasta bakabilmesine, turistin sağlığı da bu yönetmelikte olduğundan acil hastalarda, turistik sahillerimizde ya da otellerdeki bir yabancı hastaya yetkinlik belgen yok hasta bakamazsın şeklinde yasak konulmasından söz edildi. Bu hastalarda da aracı kuruluşun kullanılabildiği belirtildi. Uluslararası sağlık turistinin yatışından taburcu edilinceye kadar sağlık tesisinde alacağı sağlık hizmetinin yanında ihtiyaç duyacağı diğer hizmetleri sunmak da uluslararası sağlık turizmi sağlık tesisinin sorumluluğunda olduğu, bu hizmetlerin sunumu için, uluslararası sağlık turizmi aracı kuruluşu ile sözleşme yapılabileceği gibi diğer kurum ve kuruluşlarla da sözleşme yapılabilmekte olduğu belirtildi.

 İzsatu Başkan Yardımcısı Dr Alpaslan COŞKUN ise turistin sağlığı düzeltilmeden sağlık turizminin başarıya ulaşamayacağını belirtti.

İzsatu yönetim kutulu üyesi ve saymanı Sn Veysel KAPUKAYA ; sağlık turizmi teşvikleri hakkında bilgi vererek,daha geniş , özendirici ve motive edici teşviklerin arttırılmasının sektörü daha da canlandıracağını belirtti.

İzsatu Genel sekreteri Sn Aysun YALVAÇ; kamudaki sıkıntılar konusunda çözüm ve önerilerde bulundu.