Yönetim Kurulu Başkanı

Bülent CİNEL

1967 yılında doğdu. Trabzon Beşikdüzü nüfusuna kayıtlıdır.1990 yılında doktor oldu. Mecburi hizmet görevini yaptıktan sonra 1994 yılında İzmir-Selçuk Devlet Hastanesi’nde göreve başladı. Turizmle tanıştı.

 1995 yılında İzmir’in Selçuk ilçesinde, ülkemizde ilk kez düzenlenen Sağlık turizmi ve turist sağlığıyla ilgili uluslararası konferansı düzenledi.

2000 yılında Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan “Sağlık Turizmi ve Turizm Sağlığı Projesi” nde koordinatörlük yaptı.

Sağlık Bakanlığının sağlık turizmi ve turist sağlığı ile ilgili 2004 yılında 49 sayılı genelgenin çıkarılmasında görev aldı. 

2008 yılına kadar özel sektörde de çalışmalar yaptı. Şirket yöneticiliği yaptı.

2010 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesinde sağlık turizm koordinatörlüğü kurulmasıyla İzmir sağlık turizmi koordinatörü görevine getirildi.

2012 yılında İzmir sağlık Turizmi Derneğini kurarak sağlık ve turizmle ilgili STK’lar, kamu ve özel sektör kuruluşlarını bir araya getirdi. Dünya da ilk kez yapılan Dünya Sağlık ve 3.yaş Turizmi Kongresini yaptı.

2013 yılında Kamu Hastaneler Kurumunun kurulmasıyla İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Turizmi Koordinatörlüğü görevine getirildi.

Sağlık Turizminin Türkiye’de markalaşması, seyahat sigortalarının özel ve Kamu sağlık kuruluşlarında uygulanmaları, sağlık turizmi derneklerinin federasyonlaşma çalışmaları, madde bağımlılığı ve rehabilitasyon, sektörel farkındalık ve kümelenme konularında çalışmaları ve sunumları vardır.

2014 yılında Selçuk Belediyesi Başkan Yardımcısı oldu. Selçuk’ta uluslararası boyutta önemli projelerde görev aldı. Efes’in Unesco Dünya miras listesine girişi, inanç ve sağlık turizmi ülkemiz içinde önemli projelerdir.

2017 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyine Özel Danışmanlık Statüsü (ECOSOC), Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ve UNESCO’nun resmi ortağı olan kayıtlı bir sivil toplum kuruluşu olan DIANOVA INTERNATIONAL e Halen başkanlığını yürüttüğü İzmir Sağlık Turizmi Derneğini üye yaparak özellikle madde bağımlılığı ve rehabilitasyon alanında çalışmalara başlamıştır.

2017 yılında Türkiye de ilk Sağlık Turizmi Federasyonunun kurulmasına katkı vermiş, federasyonun yönetim kurulunda görev almıştır. 

2018 yılında Turist sağlığı ve asistanlık hizmeti veren şirketinin yönetim kurulu başkanlığına geçti. Halen bu görevinin yanı sıra dernek başkanlığı görevini de sürdürmektedir.