İZSATU 2022 TTI İZMİR ULUSLARARASI TURİZM TİCARET FUAR VE KONGRESİ
Yazar izsatu

İZSATU 2022 TTI İZMİR ULUSLARARASI TURİZM TİCARET FUAR VE KONGRESİ

16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, ulusal ve uluslararası bir çok  turizm profesyonellerini ağırladı. Fuarın 2. Gününde ‘’ Sağlık Turizminde Alternatif Yollar ve Destekler’’ fuarın en çok ilgi çeken panellerinden biri oldu.

İzmir Sağlık Turizmi Derneği (İZSATU) Başkanı Dr. Bülent Cinel moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde İZSATU Başkan Yardımcısı ve ABC Health Services Yönetim Kurulu Başkanı  Dr. Alpaslan Coşkun ile Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Dairesi Ticaret Uzman Yardımcısı Osman Acısu, konuşmacı olarak yer aldı.

“Sağlık turizminden 2022 yılında 1 milyon kişi 2 milyar dolar gelir elde edildi”

Dr Bülent Cinel :  Sağlık turizmi terminolojisi ve çeşitliliğinden bahsederek, dünyada ve Türkiye’de sağlık turizmini karşılaştırdı. Stratejik hatalar ve çözüm önerilerden bahsetti. 5 trilyon dolarlık global turizm endüstrisinden 1 trilyon dolarını sağlık turizmi  harcamalarının oluşturduğunu ,ülkemizin 2022 yıl sonu gelirlerinin 2 milyar dolar olacağının ön görüldüğünü belirtti. Dünyada sağlık turizmi gelirlerinden ancak % 1 pay alabildiğimizi ve daha çok birliktelik ve dayanışma içinde yerel destinasyon tanıtımları yaparak  başarının yakalanabileceğini belirtti.

“Tatil konseptiyle birleştirilmiş sağlık otelleri”

Dr Alpaslan Coşkun: Konaklama tesislerinin 12 aya çıkması  sağlık otellerinin artmasıyla olabileceğinin önemini anlatarak sunuma başladı. Konaklama tesislerinde özellkle termal otellerde fizik tedavi ve Geleneksel tıp uygulamalarının yapılabileceği ve sağlık bakanlığından ruhsatlanabileceğini belirtti. GETAT (Geleneksel Tamamlayıcı Tıp) kapsamında; akapunktur ,apiterapi, fitoterapi ,hipnoz, homeopati, kayropraktik, kupa uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, gibi alanlarda otelin bir kısmını bu alanlarda ruhsatlandırarak tesisi ‘’SAĞLIK OTELİ’’ ne çevrilebileceğini söyledi. En önemli olay konaklama tesisi kitlesel turizme devam ederken, sağlık otel konseptine döneekte 2. Bir kazanç kapısı elde ederek sezonunu 12 aya uzatabilir. Ayrıca Ticaret bakanlığının oluşturduğu sağlık turizm teşviklerinden yararlanabilir dedi.

“Sağlık Turizminde Destek ve Teşvikler”

Osman Acısu:  2011! Sayılı genelge ile sağlık turizm teşviklerine başlandığı ve her yıl sektörün geri bildirimleriyle güncellenerek 2022 yılındaki son genelge ile teşviklerin çok iyi hale getirildiğinden bahsetti.  Sağlık kuruluşları, aracı kuruluşlar ve işbirliği kuruluşların bu desteklerden yararlanabileceğin. Belirtti. Pazara giriş desteği, yol yardım destekleri, danışmanlık, fuarlara katılım, komplikasyon sigorta desteği, komisyon desteği, markalaşma ve belgelendirme desteği , istihdam destekleri gibi bir çok alanda  % 60-80 oranında

Video linki alınacakhttps://youtu.be/OaZERAS_jyY

  • Yorum Yok
  • 9 Aralık 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir